Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Dbajmy o zdrowie zimą!

Dziś mija równo 50 lat od założenia Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Ta niesamowita organizacja sprzed czasów NGO zbierała od społeczeństwa składki i budowała zaplecze polskiej służby zdrowia przez kilkadziesiąt powojennych lat.

W Suwałkach także istniał oddział NFOZ. Jego członkowie byli bardzo oddani swojej misji. Z pieniędzy społecznych wybudowano żłobki, przychodnie, dofinansowana była budowa obecnego szpitala… Można by zaryzykować stwierdzenie, że połowa obecnego zaplecza naszej służby zdrowia to Dar Narodu…

 

Z tej okazji zachęcamy do wysłuchania ciekawej historii suwalskiego oddziału NFOZ opowiedzianej w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej przez wieloletnią kierowniczkę biura oddziału, panią Elżbietę Chmielewską – tutaj.

 

A jak było w czasach „przedNFOZ-owych” – o tym i owym można poczytać w e-Saloniku – wirtualnej czytelni Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Numer trzeci dostepny tutaj: 

To fragmenty gazet, których całe numery dostępne są w Czytelni oraz w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej suwalskiej biblioteki… do e-Saloniku zajrzeli też dzisiejsi (wyżej wymienieni) goście.