Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Relacja ze spotkania podlaskich archiwistów społecznych w Suwałkach

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach miało miejsce spotkanie podlaskich archiwistów społecznych. 


To cykliczne wydarzenie skupiające instytucjonalnych i prywatnych archiwistów społecznych, odbywa się pod patronatem CAS – Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie.

Gospodarzem spotkania była nasza biblioteka – dlaczego? Ponieważ jeden z działów, Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej, to właśnie archiwum społeczne, tzn. zbiór zarejestrowanych wspomnień, prywatnych zdjęć i dokumentów archiwalnych.
Biblioteczna Pracownia działa od 2018 roku. Zarejestrowaliśmy dotąd wspomnienia ponad 100 osób (są opracowywane i stopniowo udostępniane), pozyskaliśmy ponad tysiąc zdjęć (oryginały zwracane są właścicielom, w bibliotece zostają cyfrowe kopie). Ze wspomnień, opowieści, zdjęć i dokumentów powstają różne publikacje – pocztówki multimedialne, prezentacje, podcasty, wystawy, filmy. 
Na spotkanie do Suwałk przybyło 18 archiwistów społecznych z różnych miejsc województwa podlaskiego: Białegostoku, Sokółki, Szczuczyna, Jamin, Raczek, Augustowa, Suchowoli. Gościem specjalnym była Adrianna Kapała, przedstawicielka współorganizatora naszego spotkania – Centrum Archiwistyki Społecznej, instytucji kultury utworzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Moderatorem dyskusji panelowej był Mariusz Bieciuk (honorowy ambasador CAS) z Centrum im. L. Zamenhofa / Białostockiego Ośrodka Kultury, a warsztaty z konserwacji, zabezpieczania i przechowywania materiałów fotograficznych poprowadziła Ewa Siemieniako, konserwatorka archiwaliów w Archiwum Państwowym w Białymstoku.
Uczestnicy mieli okazję przejść po historycznej części Suwałk oraz odwiedzili nową wystawę Muzeum Marii Konopnickiej.

Zdjęcia robił Marcin Pawlukiewicz.