Dziś Palmowa Niedziela. Z tej okazji Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej przesyła kilka zaleceń:
- łykamy bazie. Instrukcję, po co, jak i kiedy to robić, można obejrzeć i wysłuchać tutaj.
- czytamy książki, a po kolejne – przychodzimy do Biblioteki, która jest CAŁY CZAS otwarta! Przy zachowaniu koniecznego dystansu i w reżimie (tfu, dość już tych brzydkich słów) nieustannie dzielimy skarbami. Przypominamy, że oprócz bogatej beletrystyki Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach posiada też książki popularnonaukowe, w tym o tradycjach nadchodzących świąt Wielkanocnych. Warto sięgnąć po nie właśnie w tym tygodniu. Zachęcamy do skorzystania z katalogu online – tutaj.
- odkrywamy tradycje wielkanocne w lokalnych zasobach – na tej stronie (choćby korzystając z Indeksu – słowa kluczowe jak Wielkanoc, święta religijne, mogą doprowadzić do ciekawych odkryć). Zapraszamy też „w gości” do źródeł rodzimej kultury ludowej na stronie Dziedzictwo Suwalszczyzny. W dziale Obrzędy można znaleźć rejestracje video kolędowania wielkanocnego czy straży grobowych na Suwalszczyźnie.
- korzystamy z bogatych zasobów wiedzy o tradycjach wielkanocnych w sieci. Globalnie – na stronach bibliotek cyfrowych poczynając od Polona.pl i w innych zasobach, choćby lidera archiwistyki żywej na „ścianie wschodniej” Polski – Teatr NN w Lublinie.
Na archiwalnym zdjęciu głównym tego artykułu Tradycyjne palmy wielkanocne na Suwalszczyźnie, Gawieniańce, lata 60. XX wieku. Autorem zdjęcia jest prof. Marian Pokropek; zdjęcie pochodzi z książki „Ludowe tradycje Suwalszczyzny” jego autorstwa (wyd. Suwałki 2010; do wypożyczenia w Bibliotece 🙂