Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Płaszcz dla Piłsudskiego

Są historie, których na próżno szukać w podręcznikach. Niewielu zapewne słyszało o krawcu Sienkiewiczu z Poddubówka, który uszył płaszcz-burkę Naczelnikowi Państwa.

Gdy Józef Piłsudski przybył do niepodległych Suwałk – a pamiętajmy, że było to niemal rok po oficjalnej dacie odzyskania niepodległości przez Polskę, tj. we wrześniu 1919 roku – delegacja włościan z Pawłem Kujałowiczem na czele uroczyście przekazała ten dar Naczelnikowi.

Opowieść przetrwała wśród najbliższych Klementyny Urbanowicz, której wspomnienia zostały zarejestrowane w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej naszej Biblioteki.  A są też i inne opowieści. Kilka wybranych relacji dziś w specjalnym okolicznościowym pakiecie – suwalskiej pocztówce interaktywnej wydanej z okazji dzisiejszego Narodowego Święta Niepodległości.

 

To fragment zdjęcia z naszej interaktywnej pocztówki „Płaszcz dla Piłsudskiego”  przygotowanej w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Kliknięcie przekieruje na nową stronę z pocztówką. Proszę kursorem myszy kliknąć na pulsującą ikonkę – ukaże się tekst, obraz lub wycinek relacji filmowej.

 

Pocztówką zachęcamy dodatkowo do kontynuowania osobistego przeżycia historii w mieście Suwałki. Informacje z pocztówki pozwolą wygrać grę terenową na smartfony, która przenosi graczy w czasie i prowadzi przez ślady Piłsudskiego po Suwałkach.

Gra przeznaczona jest dla uczniów klas III-VIII szkół podstawowych i dostępna jest 12 oraz 15-19 listopada 2021. Startowy kod i mapka są dostępne w Oddziale dla Dzieci w godzinach pracy Biblioteki, tel. 87 565 62 46.

 

PS. Zaprzyjaźniony z naszą Pracownią historyk podsunął informację, że w relacji zamieszczonej w „Ziemi Suwalskiej” tamtego czasu napisano, że była to sukmana włościańska z samodziału. To bardzo możliwe, gdyż sukmana… stop! Te zapomniane dziś pojęcia „sukmana” i „samodział” – to chyba temat na oddzielny artykuł i zajęcia z dziećmi w Bibliotece…

PS 2. Co jeszcze ciekawego na dziś? Sporo ciekawych rzeczy na profilu FB naszej Biblioteki @bibliotekasuwalki. Recenzja książki, bieżące zaproszenia i na przykład puzzle niepodległościowe!

Życzymy dobrej zabawy przed komputerem po powrocie ze spaceru pod Dąbek Wolności w dowolnym polskim mieście.