Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Przełom 1989 – wygraliśmy książki za film

Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej wzięła udział w konkursie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego na relację z akcji My’89, prowadzonej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. I wygraliśmy!

Znaleźliśmy się wśród trzech zwycięskich bibliotek: na podium stanęły jeszcze biblioteki z Chrzanowa i Gminy Nowe Miasto nad Wartą. Do akcji zgłosiły się 22 biblioteki z całego kraju.

Celem konkursu było zmobilizowanie młodzieży do zarejestrowania wspomnień przełomu z perspektywy lokalnej społeczności. Przy współpracy prof. Bożeny Pietrewicz-Dąbrowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach i uczniów z tej szkoły oraz innych wolontariuszy udało się zarejestrować wrażenia, wspomnienia mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Pracownia zaś dotarła do dawnych działaczy opozycji – Grzegorza Wilczyńskiego i Jana Żukowskiego. Z zebranych wspomnień oraz cyfrowych kopii użyczonych pamiątek – zdjęć, wydawnictw podziemnych – powstał film ukazujący (fragment) obrazu roku 1989 oraz poprzedzającej go dekady, która doprowadziła do przełomu.

Filmowa relacja z przeprowadzonych działań ukazała się na stronie biblioteki: http://bpsuwalki.pl/suwalki-89-relacja/

Werdykt komisji konkursu tutaj: https://biblioteki.org/aktualnosci0/Konkurs_na_relacje_z_akcji_My89_rozstrzygniety.html

Jesteśmy dumni z wygranej i z niesamowitej nagrody – 28 książek historycznych, reporterskich i wspomnieniowych, w tym albumu Księga Stulecia Niepodległości z archiwalnymi zdjęciami polskiego społeczeństwa ostatnich stu lat.

 

Co dalej? Film publikujemy tutaj.

Wygląda na to, jak powiedział pan Grzegorz Wilczyński, że będzie to historia w odcinkach. Na pewno nie będzie to ostatni dokument przywołujący wspomnienia Roku Przełomu.

Dziękujemy naszym świadkom historii:  Grzegorzowi Wilczyńskiemu i Janowi Żukowskiemu

pozostałym rozmówcom: paniom J. Miszkiel, M. Gejzler, s. Hannie Szymczak i s. Danucie Frączek, Ewie Kuczek i Ewie Mikuckiej

oraz współpracującym: prof. Bożenie Dąbrowskiej z II LO w Suwałkach i uczniom tej szkoły: Natalii Panasiewicz,  Sandrze Olszewskiej i Nikolasowi Agnello oraz wolontariuszom: Lenie Fałtynowicz, Hubertowi Koncewiczowi.