Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Rok Aleksandry Piłsudskiej – wystawa wirtualna

Jej życie to gotowy scenariusz na film akcji: Ola z ulicy Krzywej była niepokorna, zaradna i bardzo odważna. Zapraszamy na wirtualną wystawę o jednej z najsłynniejszych suwalczanek.

Rok 2023 ogłoszono rokiem Aleksandry Piłsudskiej, z domu Szczerbińskiej, urodzonej w Suwałkach bohaterki i działaczki niepodległościowej, drugiej żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Okolicznościową wystawę w Galerii na Schodach Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach można było oglądać przez cały maj. Teraz przenosimy ją w świat wirtualny, można obejrzeć ją w przygotowanym przez nas filmie lub wysłuchać wspomnień Aleksandry Piłsudskiej w formie podcastu.

 Wystawa prowadzi naszych Czytelników przez temat: co CZYTAŁA Aleksandra. Niektóre pozycje były niegdyś zakazane – dziś są łatwo dostępne dla każdego, zarówno w bibliotekach, jak i w internecie.

Odkryjemy, że Aleksandra również PISAŁA… a także PISALI o niej.

Zapraszamy na wystawę i podążanie czytelniczym szlakiem Aleksandry Piłsudskiej, patronki Roku 2023.

 

Podcast dostępny na YouTube:

oraz na platformie Spotify:

Muzyka z zasobów:

www.free-stock-music.com oraz sound-effects.bbcrewind.co.uk na bazie licencji CC0.

 

Zdjęcia źródła:

Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, zbiory Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Polona.pl, Archiwum Państwowe w Suwałkach oraz Piotr Kuczek i Grzegorz Petka (Wikimedia Commons)