Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Indeks

Szargiej Tadeusz

Tadeusz Szargiej urodził się w 1933 r. w Żywej Wodzie. Pochodzi z rodziny rzemieślniczej: jego pradziad, dziad i ojciec byli kowalami.
Naukę rozpoczął we wrześniu 1939 r. w szkole podstawowej w Żywej Wodzie, szkoła jednak po tygodniu została zamknięta przez niemieckiego okupanta. Czytać i pisać nauczył się w domu. W 1944 r. rodzina Szargiejów przeniosła się do Suwałk. W 1952 r. Tadeusz ukończył Państwowe Liceum Mechaniczne I stopnia w Suwałkach, w którym później uczył przez krótki czas. Następnie odbył 27-miesięczną służbę wojskową (artyleria) w Orzyszu. Po powrocie do Suwałk zaczął pracować w warsztacie ojca jako mechanik. Pracował w Związku Wędkarskim przy budowie wylęgarni ryb w Gawrych Rudzie i w Służbie Ruchu Drogowego Milicji (ukończył szkołę SRD w Iwicznie koło Piaseczna). Przez okres województwa suwalskiego (1975-1998) pracował w komendzie wojewódzkiej milicji (później policji) jako rusznikarz i stamtąd odszedł na emeryturę. Cały czas współprowadził z ojcem Jakubem warsztat rzemieślniczy.
Był z zamiłowania i zasług wędkarzem, posiada odznakę Społecznej Straży Rybackiej. W 1998 roku otrzymał też Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.
Był przedstawicielem najlepszych tradycji rzemieślniczych dawnych Suwałk. Potrafił zrobić wszystko, od prostych narzędzi do skomplikowanych maszyn, takich jak tokarka czy heblarka. Jest wykonawcą orzełka na sztandarze suwalskiej policji (1993). Jego syn Janusz przejął po nim warsztat i jest mechanikiem samochodowym, a do pana Szargieja seniora do końca przychodzili okoliczni mieszkańcy z drobnymi sprzętami do naprawy i narzędziami do naostrzenia. Zmarł w grudniu 2020 roku.

Fragment wspomnień Tadeusza Szargieja także tutaj: http://ojczyzna-suwalszczyzna.pl/bitwa-o-jesionowa-gore-1944/