Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Indeks

Perkowska Feliksa

Feliksa Perkowska urodziła się 30 sierpnia 1935 roku w Janowie (obecnie wieś w woj. warmińsko-mazurskim) w rodzinie rolników - Czesławy (z d. Zembrzuskiej) i Józefa Obrębskich.
W dzieciństwie razem z całą rodziną trafiła na roboty przymusowe do Prus Wschodnich, do miejscowości Puschdorf (okolice Królewca). Najpierw rodzina została wywieziona do Dobrzankowa, po czym wysłana do obozu przejściowego i następnie koleją – w bydlęcych wagonach - do Puschdorfu, do gospodarza Fritza von Laupichler.
Po powrocie do kraju (wiosna 1945 r.) Obrębscy osiedlili się w Więckowie. Tam, oraz w pobliskim Janowie, prowadzili gospodarstwo rolne. W Więckowie Józef przez pewien czas był sołtysem. Tutaj też Feliksa uczęszczała do czteroklasowej szkoły powszechnej. Dalszą edukację kontynuowała w szkole gminnej w Jagarzewie, po ukończeniu której podjęła naukę w Liceum Pedagogicznym w Ostródzie, a następnie w Bartoszycach.
Po ukończeniu szkoły, w 1953 roku wyszła za mąż za Mieczysława Perkowskiego (oficera Wojska Polskiego). Swoje życie związała z Giżyckiem. Pracowała jako księgowa m. in. w tamtejszym oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w Przedsiębiorstwie Turystycznym „Mazury”, giżyckich zakładach mięsnych.
Od ponad trzydziestu lat mieszka w Suwałkach, gdzie pracowała jako główna księgowa w tutejszym Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera, szpitalu psychiatrycznym oraz w opiece paliatywnej. Działała społecznie m.in. w telefonie zaufania.
Po przejściu na emeryturę pozostała osobą bardzo czynną, szczególnie na polu społecznym. Znalazła się m.in. w gronie osób, które zakładały w Suwałkach Uniwersytet Trzeciego Wieku; kilka lat społecznie prowadziła finanse tej organizacji.
Wychowała dwie córki, jest babcią i prababcią. Należy do osób bardzo aktywnych i niezwykle pogodnych. Szyje, dzieje na drutach. Uwielbia podróże, poznawanie nowych ludzi i miejsc. Lubi wyzwania.
Krótkie wspomnienie Feliksy Perkowskiej opublikowano w książce Ryszarda Wysockiego pt. „Suwalszczyzna w zawierusze dziejów”, Suwałki 2016. Informacje o Feliksie Perkowskiej z okresu jej pracy w suwalskim szpitalu wojewódzkim znalazły się w publikacji: Matusiewicz A., Szpital w Suwałkach : dzieje i ludzie : 1842-1985-2015, Suwałki 2015, s. 252, 253, 322.