Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Historia mówiona

Indeks

Sieniewicz-Gałkowska Jadwiga

Jadwiga Sieniewicz-Gałkowska – lekarz medycyny, pediatra.
Urodziła się w 1926 roku w majątku Pograuże (obecnie Litwa), gdzie jej ojciec był ogrodnikiem. Gdy miała trzy lata, rodzina przeniosła się na stałe do Suwałk. Uczęszczała tu do szkoły powszechnej; po ukończeniu sześciu klas zdała egzamin do tutejszego gimnazjum, naukę przerwał wybuch wojny. Szkoła została zamknięta, a nauczyciele aresztowani. W czerwcu 1941 roku została wywieziona na roboty przymusowe, należy do Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę.
Po wojnie uzyskała świadectwo dojrzałości w 1948 roku. Studiowała medycynę w Akademii Lekarskiej w Gdańsku; nauka została przerwana przez chorobę reumatyczną trudną do leczenia w tamtych czasach. Po okresie leczenia przeniosła się na dalsze studia do Akademii Medycznej w Białymstoku, gdzie ukończyła Wydział Lekarski w 1961 roku. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Powiatowym w Suwałkach (1962-1963). Z Suwałkami pozostała związana całe swoje życie, pracując w szpitalu na Oddziale Pediatrycznym, w Poradni Dziecięcej i Higienie Szkolnej; prowadziła też Poradnię Dziecięcą w Przychodni PKP. Uzyskała I stopień specjalizacji w zakresie pediatrii (1968).
W 1991 roku przeszła na emeryturę. Będąc na emeryturze pełniła nadal dyżury w szpitalu oraz w Pogotowiu Ratunkowym, a w Poradni Dziecięcej PKP pracowała do 71. roku życia.
Na podstawie „Biuletynu Okręgowej Izby Lekarskiej”.

„Nowe pomniki przyrody” – artykuł o pielęgnowaniu dziedzictwa przyrodniczego na rodzinnym siedlisku, „Dwutygodnik Suwalski”, 24.11.2020 oraz online: https://dwutygodniksuwalski.pl/nowe-pomniki-przyrody/