Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Suwalski cmentarz – jest już baza

I oto ogłaszamy. Na naszej stronie (w zakładce Tematy) pojawiła się już baza osób spoczywających na parafialnym cmentarzu rzymskokatolickim w Suwałkach przy ul. Bakałarzewskiej, a w niej pierwsze wpisy.

Baza osób

Projekt „Suwalski cmentarz – księgi zatrzymanego czasu” powstał w celu upamiętnienia mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Oprócz sławnych ludzi znajdują się też tam setki grobów tych, którzy dotąd nie zapisali się w pamięci zbiorowej, a zapisali się w pamięci wielu osób lub na kartach starych ksiąg. Teraz przyszedł na to czas – odczytujemy Księgę Zatrzymanego Czasu i życiorysy osób, których inskrypcje nie zostały jeszcze zatarte. To nasze wspólne dziedzictwo kulturowe miasta i regionu. O części tych ludzi napisano już książki, można je znaleźć w naszej Bibliotece i podejmować te materiały źródłowe.

W zdobywaniu informacji pomagają nam wolontariusze – młodzież, dorośli… oraz rodziny osób spoczywających na cmentarzu. Dziękujemy Wam za to. W jaki sposób inaczej dotarlibyśmy do informacji, że Scholastyka Augustynowicz (1888-1979) to cicha bohaterka, która uratowała siedemnaścioro dzieci w czasie II wojny światowej?

Czy że Czesława Rymsza (1899-1966) z ulicy Gałaja była utalentowaną malarką i rysowniczką, której prace znajdują się nie tylko w Suwałkach, ale i w Białymstoku i Krakowie?

Czy że Janina Kraśko (1915-1996),  inicjatorka powstania suwalskiego ogniska muzycznego i prekursorka szkoły muzycznej w Suwałkach, urodziła się nie, jak powszechnie sądzono, w Suwałkach, ale w Jeziorkach  koło Budziska?

To wszystko wiemy od osób, które dzielą się z swoimi archiwami i wspomnieniami. Spełnia się idea współdziałania ludzi, którzy dostrzegają, że łączy nas wspólna historia.

Widok na fragment południowej części cmentarza. W żółtej ramce oznaczono grób Jadwigi Towarnickiej (1919-1986), zasłużonej suwalskiej bibliotekarki, patronki sali oświatowej Biblioteki przy ul. E. Plater 33A. Fot. Fie.Dronowicz.

 

Baza jest budowana na bieżąco, w miarę odnajdowania i pozyskiwania informacji. Zachęcamy do nadsyłania uzupełnień informacji o osobach spoczywających na cmentarzu. Można przyłączyć się do wspólnego tworzenia bazy na zasadzie wolontariatu lub po prostu upamiętniając swoich bliskich lub znajomych.

Baza – w zakładce Tematy albo tutaj.

 

Kontakt:

Pracownia Digitalizacji  Historii Mówionej
Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
ul. E. Plater 33A (parter)
tel. 87 565 62 46
e-mail: digi@bpsuwalki.pl 
Pracownia czynna codziennie 9-15, w środy 9-18

 

 

Dziękujemy mediom:

za życzliwe wsparcie w upowszechnianiu działań projektu.