Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Tematy

Cmentarz

Baza osób keyboard_arrow_rightBakinowski Aleksander

Bakinowski Aleksander

1839-1917

Nagrobek rodziny Bakinowskich

Lokalizacja:
kwartał C1, rząd IV, grób 2
Inskrypcja:
Ś P / WIKTORIA / Z EYSYMO'NTTÓW / BAKINOWSKA / ZM. 05 SIERPNIA 1901 R. / ŻYŁA L. 49//

Ś P / DR. ALEKSANDER / BAKINOWSKI / ZM. 24 SIERPNIA 1917 R. / ŻYŁ LAT 78 //

Ś. P. / STANISŁAW / BAKINOWSKI / KANDYDAT PRAW / ZM. 21 PAZDZ. 1896 R. / ŻYŁ L. 25 //
Opis:
Brak mogiły ziemnej i płyty nagrobnej. Kamienny obelisk (osadzony na niewielkiej podstawie), na szczycie którego znajduje się krzyż żeliwny z figurą Chrystusa. Pomnik „wciśnięty” między inne groby.
Inskrypcja ryta na pomniku.
Stan zachowania:
Inskrypcja zachowana w złym stanie, mało czytelna, szczególnie ta dotycząca drugiej żony Bakinowskiego tj. Zofii Agaty z Eysymonttów.
Data sporządzenia opisu:
2024-03-06

Bakinowski Aleksander

Nota biograficzna:
Aleksander Feliks Bakinowski (1839-1917) – urodził się w Kurdymoksztach (par. Łoździeje), w rodzinie Józefa i Magdaleny z Micewiczów. Kształcił się w suwalskim gimnazjum, następnie na Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie (ukończył ją w 1863 r.). Brał udział w powstaniu styczniowym. Początkowo pracował w Sejnach, następnie w Suwałkach, gdzie był m.in. lekarzem w szpitalu żydowskim (4 lata), pierwszym lekarzem w Szpitalu Świętych Piotra i Pawła, lekarzem miejskim, pomocnikiem inspektora lekarskiego Urzędu Lekarskiego Guberni Suwalskiej.
Działał społecznie. Udzielał się m.in. w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym, suwalskim Kole Polskiej Macierzy Szkolnej, Suwalskim Chrześcijańskim Towarzystwie Dobroczynności, Towarzystwie Pomocy dla Byłych Wychowańców Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej w Suwałkach. Był członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.
Dwukrotnie żonaty, najpierw z Wiktorią Filipiną Anastazją z Eysymonttów, zaś po jej śmierci z Zofią Agatą z Eysymonttów.
Suwalska rada miasta po śmierci Bakinowskiego (prawdopodobnie już w 1919 r.) nadała jego imię jednej z ulic w Suwałkach (w tej chwili jest to ulica M. Konopnickiej).
Obszerny biogram dostępny w „Suwalskim słowniku biograficznym” i monografii „Szpital w Suwałkach : dzieje i ludzie : 1842-1985-2015”. Fot. z zasobów suwalskiego Muzeum Okręgowego.
Źródła:
  • Matusiewicz A., Bakinowski Aleksander Feliks, [w:] Suwalski słownik biograficzny. T. 1, przew. kol. red. T. Budrewicz, Suwałki 2021.
  • Matusiewicz A., Szpital w Suwałkach : dzieje i ludzie : 1842-1985-2015, Suwałki 2015.
  • Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005.
Ikonografia:
  • Fotografia, wizytowa, Aleksander Bakinowski, lekarz i społecznik. Fot. W. Twardzicki, Warszawa, lata 90. XIX w., [w:] Suwalczanie, https://mk.muzeum.suwalki.pl/suwalczanie/ [dostęp: 2024.05.22].