Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Tematy

Cmentarz

Baza osób keyboard_arrow_rightZieliński Julian

Zieliński Julian

1920-1984

Nagrobek Juliana i Krystyny Zielińskich

Lokalizacja:
Kwartał A1, rząd XVII, grób 1
Inskrypcja:
Ś.P. / JULIAN / ZIELIŃSKI / ŻYŁ LAT 64 / ZM. 24 VIII 1984 R. / POKÓJ JEGO DUSZY //.
Ś.P. / KRYSTYNA / ZIELIŃSKA / Z KUCHCIŃSKICH / ŻYŁA LAT 75 / ZM. 30 VII 1998 R. / POKÓJ JEJ DUSZY //.
Opis:
Kwatera grobowa składa się z dwóch identycznych nagrobków wykonanych z prostokątnych lastrykowych płyt ułożonych na betonowej opasce i dwóch granitowych stel ustawionych za pośrednictwem czterech klocków na cokole. Na środku obie stele łączy granitowy krzyż. Kolor płyt, stel i krzyża brązowy. Na steli Juliana Zielińskiego w prawym górnym rogu metalowa podobizna Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari.
Stan zachowania:
Ogólny stan zachowania grobu jest dość dobry. Niewielkie uszkodzenia podmurówki pod płytą nagrobną Krystyny Zielińskiej i dwa spękania w obmurowaniu ogrodzenia grobu.
Grób wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem 4611.
Data sporządzenia opisu:
2024-03-07

Zieliński Julian

Nota biograficzna:
Julian Zieliński ps. „Klin” urodził się 10.10.1920 r. w Miedniewicach, pow. Grodzisk Mazowiecki. Do wybuchu II wojny światowej uczęszczał do gimnazjum w Sejnach. Od października 1939 r. w konspiracji jako członek pierwszej na Suwalszczyźnie grupy ruchu oporu „Tymczasowa Rada Ziemi Suwalskiej” zorganizowanej przez kapitana Stanisława Bieleckiego „Ziomka”. Po jej likwidacji w listopadzie 1939 r. uniknął aresztowania. Następnie wstąpił do Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Był członkiem oddziału leśnego Witolda Pieleckiego „Żwirki” i patrolu terenowego Józefa Szmigielskiego „Zawiszy”. Ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w oddziale Witolda Pieleckiego „Żwirki” uzyskując stopień kaprala podchorążego. Od 1942 r. dowódca plutonu kompanii nr 6 Sejny Armii Krajowej. Brał udział w licznych akcjach dywersyjnych dowodząc patrolem bojowym „Klin”. W 1944 r. był dowódcą plutonu w kompanii „Sejny” konspiracyjnego 41 Pułku Piechoty. W akcji „Burza” dowodził 5 kompanią w II batalionie 41 Pułku Piechoty. Awansowany do stopnia podporucznika. Po wojnie podjął przerwaną naukę i po zdaniu matury studiował na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu w Poznaniu uzyskując tytuł magistra inżyniera. Był zatrudniony m.in. w rybołówstwie, następnie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Suwałkach. Zmarł 24.08.1984 r. w Suwałkach. Był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 13002), Krzyżem Walecznych i Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Opracował i nadesłał: Adam Żulpa

Ikonografia:
Julian Zieliński, fotografia z publikacji S. Buczyńskiego „Suwalszczyzna 1939 – 1944”, Warszawa 1991.
Źródła:
  • Buczyński S., Suwalszczyzna 1939 – 1944, Warszawa 1991.
  • Skłodowski K., Inwentarz materiałów z archiwum Stefana Buczyńskiego”, Rocznik Augustowsko-Suwalski, t. XXI, Suwałki 2021.