Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Tematy

Cmentarz

Baza osób keyboard_arrow_rightCzeszkiewicz Józef

Czeszkiewicz Józef

1904-1982

Nagrobek Józefa i Jadwigi Czeszkiewiczów

Lokalizacja:
kwartał I3 rząd XX grób 1
Inskrypcja:
Tablica główna: Ś. P. / JÓZEF / CZESZKIEWICZ / MAGISTER / ŻYŁ LAT 78 / ZM. 10 XI 1982 R. //.
Tablica boczna: JADWIGA / CZESZKIEWICZ / ŻYŁA LAT 86 / ZM.12.04.2000r //.
Opis:
Nagrobek w formie steli ujętej po bokach dwiema wyższymi płytami rowkowanymi pionowo. Stela zwieńczona jest krzyżem wraz postacią Chrystusa. Na cokoliku krzyża widnieje okrąg z płaskorzeźbioną głową Jezusa Chrystusa. Nagrobek wykonany z białego lastryko, przed nim mogiła.
Na steli i pod nią tablica z inskrypcją i zdjęciem, z czarnego granitu, na lewym skrzydle tablica z czarnego plastiku z inskrypcją.
Stan zachowania:
Stan ogólny dobry. Dookoła nagrobka sporo traw, na górnej części krzyża porosty.
Data sporządzenia opisu:
2024-06-04

Czeszkiewicz Józef

Nota biograficzna:
Pierwszy chórmistrz historycznego składu ZPiT „Suwalszczyzna”, nauczyciel muzyki i śpiewu

Urodził się w 1904 r.
Z zawodu był nauczycielem muzyki i śpiewu. Pracował w wielu szkołach w mieście, m.in. w Państwowym Koedukacyjnym Gimnazjum i Liceum Handlowym przy ul. T. Kościuszki; w Technikum Mechanicznym, w Zasadniczej Szkole Odzieżowej przy ul. 23 Października, w świetlicy zakładowej Spółdzielni Pracy „Liżanka” (uczył tam teorii muzyki). W większości tych placówkach prowadził chóry. Komponował melodie na potrzeby różnych grup, m.in. na spektakle Teatru Ziem Północnych (1956-1957, tam również dyrygował chórem).
Jednak zapisał się dla potomnych jako współtwórca (w 1951 roku) i pierwszy chórmistrz Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Zaangażował go Bolesław Walczuk, założyciel zespołu. Pierwszy występ chóru pod dyrekcją Józefa Czeszkiewicza odbył się 23 lutego 1951 roku w sali Powiatowego Domu Kultury. W kwietniu 1951 roku chór liczył aż 50 osób. Jednym z najważniejszych występów Józefa Czeszkiewicza jest koncert na wystawie rolniczo-gospodarczej w Warszawie; wówczas chór Józefa Czeszkiewicza liczył aż 90 osób, by w styczniu 1952 roku osiągnąć liczbę 120 osób. Czeszkiewicz pracował z chórem ZPiT „Suwalszczyzna” do 1955 roku. Dzięki niemu „Suwalszczyzna” rozszerzyła tradycyjną formułę tego typu zespołów pieśni i tańca – odeszła od ogólnopolskiego repertuaru, a zainteresowała się miejscowym folklorem. Od połowy 1952 roku Józef Czeszkiewicz wspólnie z pracownikami Państwowego Instytutu Sztuki z Poznania penetrował w poszukiwaniu tańców i pieśni okolice – Suwalszczyznę północną i ziemię sejneńską. Zebrane pieśni, podobnie jak tańce ludowe, weszły do stałego repertuaru. Pod batutą Józefa Czeszkiewicza zespół zdobył liczne nagrody i pochwały i był w pewnym momencie jednym z najlepszych zespołów w Polsce.
Zmarł w Suwałkach 10 listopada 1982 roku.

Opracował Kacper Konrad Remiszewski – wolontariusz
Źródła:
  • Informacje od Franciszka Łupińskiego, świadka historii w Suwalskiej Biblioteki Pamięci.
  • Filipowicz Z. , Dudko B. , Serafin G., „Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, Suwałki 2000.
  • Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005.
Ikonografia:
  • Józef Czeszkiewicz, reprodukcja zdjęcia z nagrobka
  • Dyrygent Józef Czeszkiewicz z orkiestrą i chórem – koncert i otwarcie Klubu Suwalszczyzna, listopad 1952 (Suwalska Biblioteka Pamięci, darczyńca: Leokadia Wasilewska)
  • Dyrygent Józef Czeszkiewicz z orkiestrą i chórem – eliminacje powiatowe do IV Światowego Festiwalu Pieśni i Tańca w Bukareszcie, maj 1953 (Suwalska Biblioteka Pamięci, darczyńca: Leokadia Wasilewska)