Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Tematy

Cmentarz

Baza osób keyboard_arrow_rightWyszkowski Zdzisław

Wyszkowski Zdzisław

1942-2016

Nagrobek Zdzisława Wyszkowskiego

Lokalizacja:
kwartał I1 rząd XII grób 11
Inskrypcja:
[tablica prawa] Ś. P. / MAREK / WYSZKOWSKI / ur. i zm. 1966 / JÓZEF / ZDZISŁAW / WYSZKOWSKI / 1942-2016 / JANINA / WYSZKOWSKA / 1941 – 2020 //
[tablica lewa] Ś. P. / ALEKSANDER / NIEWULIS / 1917 – 1967 / JANINA / NIEWULIS / SAWICKA / 1922 – 1983 //
Pamięć nie umiera //.
Opis:
Płyta nagrobna z szarego granitu na niskim podmurowaniu, u wezgłowia której dwie pionowe tablice z czarnego granitu na niskiej podstawie, wewnętrzne krawędzie tablic wycięte – razem tworzą przestrzenny krzyż. Inskrypcja ryta na obu tablicach, epitafium wyryte na podstawie tablic.
Stan zachowania:
bardzo dobry
Data sporządzenia opisu:
2024-06-12

Wyszkowski Zdzisław

Nota biograficzna:
chórmistrz, śpiewak, animator kultury, popularyzator muzyki

Urodził się 25 marca 1942 r. w Wyszkach (pow. Bielsk Podlaski) jako syn Józefa i Stanisławy z Krupkowskich. W 1956 r. ukończył Szkołę Podstawową w Wyszkach. Maturę złożył w 1961 roku w Liceum Pedagogicznym w Bielsku Podlaskim. W latach 1961-1963 był słuchaczem Studium Nauczycielskiego w Białymstoku (kierunek śpiew z muzyką), a w latach 1972-1974 studiował Wychowanie Muzyczne na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Nauczycielskiej w Olsztynie. Magisterium z pedagogiki uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim Filia w Białymstoku (1977). Dodatkowo w latach 1981-1982 odbył studia podyplomowe (w zakresie pracy kulturalno-wychowawczej w miejscu zamieszkania) na Uniwersytecie Warszawskim.
Drogę zawodową rozpoczynał w sierpniu 1963 roku w Filipowie, gdzie był nauczycielem muzyki i prowadził chór szkolny (do lutego 1967 r.).
Do Suwałk przybył w 1967 roku. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Powiatowego ZMW w Suwałkach. Po utworzeniu województwa suwalskiego (1975) został pierwszym dyrektorem (przed nim kilka miesięcy była p.o. Wiesława Karczewska) Wojewódzkiego Domu Kultury w Suwałkach. W sierpniu 1977 r. awansował na dyrektora Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego Pod jego zarządem (1977-1982) powstało i rozwinęło się wiele cennych zjawisk kulturalnych. Przyczynił się do utworzenia Biura Wystaw Artystycznych, Suwalskiego Towarzystwa Kultury. Zainicjował współpracę z Teatrem Ziemi Łódzkiej i Krajowym Biurem Koncertowym. Pomagał w założeniu Suwalskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Aktywnie wspomagał dyrektora WDK Janusza Kopciała w reaktywowaniu (1978) Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”.
Był pomysłodawcą i realizatorem bardzo wielu ważnych przedsięwzięć w dziedzinie kultury. Jego zasługą było powstanie w Suwałkach szkoły muzycznej II stopnia (1980); przyczynił się do powstania pierwszej w Suwałkach orkiestry kameralnej, w której grali uczniowie i nauczyciele PSM.
Był współzałożycielem (1977) i prezesem (1982-2004) Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego, które wprowadziło ożywienie życia muzycznego w Suwałkach. Inicjował w nim wiele wartościowych wydarzeń muzycznych: Suwalskie Lato Muzyczne, Suwalską Jesień Muzyczną, koncerty organowe na terenie całego byłego woj. suwalskiego, kameralne koncerty „Muzyka u Gałczyńskiego” w leśniczówce Pranie. STM sprowadzało do Suwałk wybitnych artystów, jak Konstanty Andrzej Kulka, Maria Fołtyn, Poznański Chór Chłopięcy „Polskie Słowiki” i inne. Towarzystwo, w tym zwłaszcza jego prezes, prowadzili ożywioną działalność na rzecz lokalnych wiejskich społeczności. Zdzisław Wyszkowski był kierownikiem i konsultantem zespołów Uwrocie, Wigranie w Starym Folwarku, Przeroślaki w Przerośli. STM organizowało Szkolny Przegląd Chórów i Kapel Ludowych.
Gdy powstało STM, przyjęło pod opiekę działające w województwie suwalskim społeczne ogniska muzyczne: w Suwałkach, Augustowie Piszu, Orzyszu, Węgorzewie, Giżycku. STM organizowało zajęcia umuzykalniające podczas dwu- i trzytygodniowych obozów letnich, wspierało finansowo podległe placówki. Z. Wyszkowski był dwukrotnym dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego w Suwałkach: 1985-1990 oraz (po zmianie nazwy na Społeczne Ognisko Artystyczne im. J. Lalewicza) w latach 1992-2000. Ta ostatnia placówka była formą ośrodka kultury z wieloma aktywnościami z zakresu tańca, muzyki, plastyki, filmu i teatru.
Był utalentowanym chórmistrzem, obdarzonym pięknym basem, solistą. W latach 1982-1995 (pracę chóru wspomagał do 1998) był chórmistrzem Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”. Został zapamiętany jako hojny i sprzyjający kulturze i jej twórcom organizator kultury w czasach województwa suwalskiego, i znakomity fachowiec w dziedzinie muzyki.
Zmarł w Suwałkach 27 maja 2016 roku.
Odznaczony Srebrnym oraz Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Opracował Piotr Kuczek
Źródła:
  • Informacje od Marzeny Kułak z d. Wyszkowskiej.
  • Społeczne Ognisko Muzyczne w Suwałkach : księga pamiątkowa.
  • Filipowicz Z. , Dudko B. , Serafin G., Zespół Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, Suwałki 2000.
  • Suwałki : miasto nad Czarną Hańczą, red. J. Kopciał, Suwałki 2005.
  • Wyszkowski Z., Nauczyć słuchać muzyki [wywiad D. Skłodowskiej], „Tygodnik Suwalski” 2002, nr 4.
  • Odszedł suwalski Skołuba, „DwuTygodnik Suwalski” 2016, nr 13, s. 9.
  • Pro memoriam, „DwuTygodnik Suwalski” 2016, nr 22.
Ikonografia:
  • Zdzisław Wyszkowski, zbiory Suwalskiej Biblioteki Pamięci, darczyńca: Marzena Kułak
  • Zdzisław Wyszkowski (z prawej) i Paweł Wawrzyniak, dawni dyrektorzy Suwalskiego Ogniska Muzycznego, obchody 50-lecia placówki, 2004 (z kroniki Suwalskiego Ogniska Muzycznego, darczyńca: Marzena Kułak)
  • Zdzisław Wyszkowski, prezes Suwalskiego Towarzystwa Muzycznego, obchody Suwalskiego Ogniska Muzycznego, obchody 50-lecia placówki, 2004 (zbiory j.w.)