Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

„Ratowałam każdą cząstkę człowieka”

W czwartek wieczorem w Bibliotece miało miejsce niezwykłe spotkanie. Nasi czytelnicy, mieszkańcy Suwałk, a zwłaszcza środowisko suwalskich lekarzy, przyjęli zaproszenie na film poświęcony Henryce Siemaszko-Wilczewskiej, zasłużonej suwalskiej lekarce, pierwszej kobiecie operującej w naszym szpitalu – matce suwalskiej powojennej chirurgii.
 
Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, a w bibliotecznej sali im. J. Towarnickiej zabrakło miejsc siedzących dla wszystkich chętnych. Filmową opowieść o życiu i pracy dr H. Siemaszko-Wilczewskiej przygotowała Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej Biblioteki im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
 
Swoją pracę lekarka-seniorka wspominała: „Ja każdą część ciała ratowałam. Ja nie obcinałam. Tylko doktór Gawlikowski, on był wojskowym lekarzem i w czasie wojny to amputowali, to czasem mówił: „Ja bym się nie bawił”. Ale doktór Gawlikowski był wspaniałym lekarzem i chirurgiem. Tylko on był przyzwyczajony do innych… […] Bo kiedyś to naprawdę w czasie wojny to, to się amputowało…”.
 
Urodziła się w 1926 roku w Suwałkach. Miała długie i pracowite życie… co jednak ciekawe, pani Henryka nie od razu została przyjęta na studia – zabrakło jej punktów „za pochodzenie”. Po maturze w suwalskim liceum przez rok pracowała jako nauczycielka w wiejskiej szkole w Kaletniku. A potem ukończyła studia na Akademii Medycznej w Białymstoku i tak rozpoczęło się jej 37 lat zawodowej pracy lekarza chirurga w Suwałkach. Warto przypomnieć, że leczenie szpitalne odbywało się w zupełnie innym budynku niż dzisiaj…
 
W czasie spotkania dyrektor suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego Adam Szałanda wręczył pani Henryce Siemaszko-Wilczewskiej jednego z pierwszych „Suwalskich Rydygierów”, nazywanych suwalskimi Oskarami medycznymi. Lekarka-seniorka otrzymała wyróżnienie za wieloletnią pracę mającą na celu dobro pacjentów i rozwój powojennej suwalskiej chirurgii.
 
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu o historii dr Siemaszko i o historii suwalskiego szpitala:
 
 
 
A także do przejrzenia naszych archiwalnych materiałów o dr Henryce Siemaszko-Wilczewskiej:
 
Galeria zdjęć z czwartkowego spotkania z Bibliotece: