Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Suwalska interaktywna pocztówka z Wajdą w tle

„Gdybym zdecydował się kiedykolwiek zrobić film fabularny o sobie, rozpoczynałby się on od zamglonych, mało ruchliwych obrazów: zachodzące czerwone zimowe słońce w perspektywie ulicy Kościuszki w Suwałkach; nocna ślizgawka przy gazowych latarniach w parku miejskim (…) konna orkiestra 2. Pułku Ułanów w czasie defilady 3 Maja. (…) Urodziłem się w Suwałkach”.
 
Wajda A., Autobiografia : kino i reszta świata, Kraków 2013.
 
6 marca minęła kolejna rocznica urodzin Andrzeja Wajdy. Tym razem proponujemy naszym Gościom (czytelnikom i nie tylko) zestaw interaktywnych pocztówek (wspomnień) dedykowany pamięci tego wyjątkowego człowieka – naszego rodaka.
 
 
Odsłona pierwsza – Dom
Fragment interaktywnej pocztówki przygotowanej w Pracowni Digitalizacji i Historii Mówionej suwalskiej biblioteki. Po najechaniu kursorem myszy na ikonę ukazuje się tekst, lub dodatkowe obrazy czy zbliżenia.

 

Odsłona druga – Wojsko
 
Odsłona trzecia – Senator
 
 
 
Odsłona czwarta – Pamięć
 
 
Pocztówka interaktywna oparta jest na fińskiej aplikacji ThingLink*. W Pracowni wykorzystujemy ją zgodnie z założeniem twórców – aby mocniej związać rzeczywiste obiekty ze zgoła nie fizyczną treścią – tym razem ze wspomnieniami, cytatami… po prostu z przeszłością naszego miasta. 

 

________

*ThingLink to cyfrowe narzędzie, które zostało stworzone w 2010 roku w Finlandii, z pomysłu połączenia obiektów w środowisku fizycznym z osobistymi cyfrowymi informacjami o nich. Z biegiem lat pomysł rozszerzył się o wykorzystanie obiektów cyfrowych, wirtualnych wycieczek, które ułatwiają ludziom dostęp do miejsc i sytuacji w fizycznym świecie. W 2018 roku aplikacja ThingLink otrzymała nagrodę UNESCO „za wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w edukacji”.