Co pozostało po suwalskim browarze i Kuncach? Miejsca, pamiątki, rzeczy, groby, kilka artykułów w lokalnej prasie i pamięć, która przetrwała wśród suwalczan. Czy to wiele? Sami oceńcie.
- Browar – widok na budynek tzw. słodowni

- Bulwary nad Czarną Hańczą
Rada Miejska w Suwałkach podjęła w 2023 roku decyzję o nadaniu (…) terenom rekreacyjno-parkowym przyległym bezpośrednio do rzeki Czarnej Hańczy od ulicy 1 Maja do mostu przy ulicy Wojska Polskiego nazwy: „Bulwary imienia Wacława Kunca”.
* Źródło: UCHWAŁA NR LIII/691/2023 RADY MIEJSKIEJ W SUWAŁKACH z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie nadania nazwy bulwarom.

- Dzwon „Wacław” ufundowany przez Wacława Kunca w 1924 r.
Na wieży kościoła znajdują się 3 dzwony. Jest więc „Witold” – największy z nich i 2 mniejsze: „Józef” i „Wacław”. To właśnie głos „Wacława” najczęściej rozbrzmiewa np. podczas ceremonii pogrzebowych.
7 października 1961 roku „Wacław” został ponownie zawieszony na jednej z odbudowanych wież kościoła św. Aleksandra. Przetrwał wojenną pożogę, by wrócić na swoje miejsce.
W 1920 roku [Kunc] powiózł piwo na front, na wojnę i popadł w jakieś takie mocne tarapaty. W każdym bądź razie postanowił tam na tym froncie, że jak wróci do Suwałk, to ufunduje dzwon do kościoła tego Aleksandra – fragment relacji Wojciecha Czupryńskiego.
- Grób Julii i Wacława Kunców oraz ich wychowanki Julii Łowickiej
Małżonkowie spoczywają na suwalskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej. We wspólnym grobie została pochowana również ich młodziutka wychowanka Julia Łowicka (córka Jana i Anny – małżonków Łowickich). Adres grobu: sektor H1, rząd 8, grób 1. Grobem Kunców opiekowali się pracownicy browaru. Co stanie się teraz, gdy nie ma już browaru? Kto zaopiekuje się mogiłą?

Za pomoc przy przygotowaniu materiału dziękujemy księżom z parafii w Kadzidle oraz suwalskiej parafii św. Aleksandra (szczególnie siostrze Dawidzie).