Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Park – opowieści suwalczan

Park to miejsce – miejsce wyjątkowe. Przestrzeń zamknięta, a równocześnie – z założenia – otwarta ze względu na swoje przeznaczenie, zapraszająca do wejścia, do obecności. Któż z mieszkańców Suwałk nie zna Parku Konstytucji 3 Maja?

Jego historia sięga początków XIX wieku i towarzyszy miastu na przestrzeni dziejów. Towarzyszy, ale przede wszystkim jest świadkiem dokonujących się przeobrażeń.

Park zmieniał się, ale trwał. Był miejscem spotkań, zabaw, spacerów, wydarzeń granicznych w historii (chociażby wojen). Zapisał się w pamięci najstarszych suwalczan. Ukwiecone rabaty, fontanna, muszla, pan Samowar, lody wyśmienite i pierwsza jazda rowerkiem, a zimą lodowe alejki zachęcające do zabaw na łyżwach – to tylko migawki z przeszłości, okruchy zapisane w pamięci, a czasem też na kliszy fotograficznej.

Zatrzymajmy się na krótką chwilę, by posłuchać tych, którzy jeszcze pamiętają dawny park i zgodzili się otworzyć swoje ogrody wspomnień. 

 

A może i Wy nam coś opowiecie, pomożecie ocalić od zapomnienia wspólną przeszłość miejsca? Zapraszamy do Biblioteki, Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej czeka na wspomnienia miejsc, sytuacji, których już nie ma, a mogą ucieszyć wielu.

 

Suwałki, święto Konstytucji 3 Maja 2021

 

Na zdjęciu głównym: W parku miejskim (obecnie Park Konstytucji 3 Maja) na ławeczce siedzą trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Drugi z prawej strony to Józef Zdrodowski. Ze zbiorów prywatnych Czesława Zdrodowskiego.