Łupiński Franciszek
Franciszek Łupiński herbu Ślepowron przydomek „Piłat” urodził się w 1950 roku w Łupiance Starej na Podlasiu. Ojciec Józef za udzielanie pomocy partyzantom „Huzara” został zamordowany w Łapach, przez nieznanych sprawców (prawdopodobnie na zlecenie UB). Brat matki, weterynarz Jan Łapiński zabrał wówczas wdowę, Annę Łupińską (z d. Łapińską) z 6-tygodniowym Franciszkiem do Suwałk. Rodzina zamieszkała przy ul. Krzywej (obecnie W. Gałaja) w sąsiedztwie krajoznawcy, współtwórcy suwalskiego muzeum regionalnego Antoniego Patli.
Franciszek kończył Szkołę Podstawową nr 5 (TPD, obecnie SP nr 9). Ukończył kierunek radiowo-telewizyjny utworzony wówczas w Zasadniczej Szkole Odzieżowej oraz technikum elektryczne.
Od lat 80. do 2010 roku pracował w Radiowo-Telewizyjnym Centrum Nadawczym – ponad 30 lat obsługiwał urządzenia nadawcze w regionie północno-wschodnim. Obecnie jest na emeryturze.
Jest suwalczaninem z zamiłowania, gawędziarzem. Wiele jego wspomnień dotyczy suwalskich ulic W. Gałaja, E. Plater, T. Kościuszki, dawnych nauczycieli oraz założonego wraz z kolegami w latach 60. bigbitowego zespołu muzycznego „Gawiale”. Posiada patent żeglarski, nieraz brał udział w regatach „O błękitną Wstęgę Wigier”.
Materiały multimedialne
- Franciszka Łupińskiego suwalska biografia
- O pochodzeniu rodu Łupińskich
- Klasa radiowo-telewizyjna suwalskiej „Odzieżówki”
- Obsługa nadajników na Krzemianusze i do czego służyła piwnica przy dworcu?
- Suwalskie środowisko muzyczne. Gawiale
- Nocne i szkolne przygody Gawiali
- Wspomnienie o dzieciństwie u dziadków nad Narwią
- Pływanie na „omedze”
- Ulica Kościuszki mojej młodości
- O niskiej zabudowie i mieszkańcach dawnej ulicy Królewskiej
- Wspomnienie o Antonim Patli
- Rodzina w żarnach historii
- Byłem na ślubie własnej mamy
- Niemiecko-mazursko-polska historia wojenna