Modrzejewska Joanna
Joanna Modrzejewska urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Podczas wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkała wraz z matką Zofią Grankowską z domu Konopnicką przy ul. Wspólnej 17.
Pamięta wzruszenie, którego doświadczano w pierwszych dniach Powstania na widok biało-czerwonych flag, a także późniejsze dramatyczne przeżycia – uratowanie jej i innych mieszkańców spod gruzów zbombardowanej kamienicy przy Wspólnej oraz po kapitulacji stolicy wypędzenie do obozu przejściowego w Pruszkowie.
Po zakończeniu wojny Joanna Modrzejewska wraz z matką osiedliły się w Łodzi, w kwaterunkowym mieszkaniu przy ul. J. Kilińskiego 78. Pracowała w Przedsiębiorstwie Handlu Zagranicznego „Cetebe” (Centrala Eksportowo-Importowa Przemysłu Włókienniczego), przekształconym następnie w Textilimpex w Łodzi w sekcji handlowej, dzięki czemu odbyła wiele służbowych podróży do krajów Azji i innych. Obecnie jest na emeryturze.
Jest bardzo związana z pamięcią o swojej sławnej prababce, Marii Konopnickiej. Przechowuje w pamięci opowieści przekazane jej przez mamę. Pamięta swoje wizyty w dworku żarnowieckim w czasach, kiedy nie był on jeszcze placówką muzealną, a po prostu domem mieszkalnym córki poetki, Zofii Mickiewiczowej. Wspomina atmosferę tamtych lat i przekształcenie dworku w muzeum. Życzliwie przyjmuje zaproszenia i prośby o spotkanie w wielu miastach, które w jakiś sposób upamiętniają nazwisko jej prababki.
W Suwałkach, mieście urodzenia Marii Konopnickiej, Joanna Modrzejewska była kilkukrotnie; niedawna wizyta miała miejsce w maju 2022 roku (który to rok został ustanowiony przez Sejm RP rokiem imienia poetki), w 180-lecie urodzin Marii Konopnickiej.
Materiały multimedialne
- Powrót Żarnowca do Narodu. Wspomnienia o przekształceniach dworku w muzeum
- Duch Konopnickiej w żarnowieckim dworku
- Babcia Zofia Mickiewiczowa i dawne młodzieży chowanie
- Boże Narodzenie w żarnowieckim dworku
- Pierwsza wizyta na Suwalszczyźnie
- Praca handlu zagranicznym. Cetebe i Textilimpex
- „Pierwsza osnowa życia” i rodzice
- Wojskowa cenzurka Jaruzelskiego
- Niemcy przyszli po ojca… Oflag Woldenberg
- Życie żołnierzy w oflagu Woldenberg
- Wojenna Warszawa. Burzenie kamienic pociskami z moździerza
- Zasypane piwnice. Ocalenie
- Kanałami ze Wspólnej na Marszałkowską
- Opuszczenie Warszawy po powstaniu
- W obozie przejściowym w Pruszkowie
- Transport „drugą kolumną” z Pruszkowa
- Była ludzka solidarność, ale była i niesolidarność…
- Kierunek – Łódź via Chąśno
- Mieszkanie kwaterunkowe
- Pierwsze dni w Łodzi – mama