Kontrast:brightness_6
Czcionka: A A+ A++

Pożegnanie Zygmunta Poczobuta

Dziś pożegnaliśmy Zygmunta Poczobuta – zesłańca Sybiru, świadka historii burzliwej epoki XX wieku, autora wspomnień, uczestnika wielu suwalskich uroczystości patriotycznych. Odszedł kolejny świadek totalitaryzmów XX wieku…

Urodził się w 1937 r. na Kresach Wschodnich – w Rulewiczach koło Lidy. Pięć lat spędził na pracy przymusowej przy wyrębie tajgi nad Morzem Białym. Do Polski w jej nowych granicach przyjechał 1959 roku. Od 1983 r. wraz z rodziną  mieszkał w Suwałkach. Po przejściu na emeryturę napisał dwie książki „Burzliwa epoka. Droga przez życie. Kresy Wschodnie” oraz  „Wspomnienia i myśli”. Współpracował biblioteczną Pracownią Digitalizacji i Historii Mówionej, gdzie zarejestrowano jego relacje świadka historii. Biogram i fragmenty relacji Pana Zygmunta tutaj.

Zmarł nieoczekiwanie 30.10.2021 roku, mimo sędziwego wieku mając wiele planów podróżniczych i twórczych. Z żalem żegnamy niestrudzonego człowieka zarówno w pracy, jak i w dzieleniu się ciekawymi wspomnieniami i przemyśleniami na spotkaniach autorskich czy na lekcjach dla młodzieży. Pozostaje w naszej wdzięcznej pamięci.

Zygmunt Poczobut na „przedpremierowym” spotkaniu promocyjnym swojej ostatniej książki. Sierpień 2020